wtorek, 5 marca 2013

Mieszkańcy spalonego teatru


Powyższa fotografia pochodzi z albumu Warszawa 1945-1966, wydanego z okazji XX-lecia tygodnika ilustrowanego "Stolica", RSW "Prasa", 1966, s. 43. Zdjęcie ze względu na charakterystyczny układ widowni kojarzone z jakimś kinem czy teatrem. I słusznie, bo to ruiny Kina Miejskiego przy ul. Długiej 25 i Hipotecznej 8. Wcześniej mieścił się tu Teatr Nowości, w którym debiutowała m.in. Lucyna Messal. Więcej informacji można znaleźć na portalu warszawa1939.pl LINK.

(K)


Na potwierdzenie kilka nieco późniejszych zdjęć autorstwa Leonarda Sempolińskiego: LINK, gdzie widzimy ruinę kina dobrze zabezpieczoną (być może obiekt zamierzano odbudować): LINK

Szczególnie ciekawe jest jeszcze jedno zdjęcie z tej serii - widoczny jest tu zachowany front budynku, za którym widać  prowizorycznie zamieszkałe "wnętrze": LINK. Widoczna na tym zdjęciu wnęka po prawej odpowiada w zarysie wnęcę, którą widzimy na zdjęciu identyfikowanym po lewej.

(D)


Ciekawostką jest fakt, że w 1945 roku stał jeszcze niemal cały budynek kina. Brakowało dachu, ale widownia i fasada były kompletne. Widać to doskonale na ortofotomapie. Na zdjęciu z albumu i na zdjęciach Sempolińskiego nie ma już połowy budynku, co umożliwiło wykonanie efektownych zdjęć. Pytanie dlaczego budynek wyburzono tylko do połowy?


(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz