piątek, 22 lutego 2013

Wartownik przy bramieOd tych dwóch zdjęć zaczęła się moja identyfikacyjna przygoda. Oba zdjęcia pochodzą z albumu Skrawek wolnej Warszawy. Codzienność powstańczej Starówki w fotografii Jerzego Chojnackiego, wydanego przez MHW w roku 2008 (strony 102-103). Większość zdjęć w tym albumie bardzo pięknie poopisywano, zamieszczono mapki orientacyjne - tylko te dwa zdjęcia zostały bez lokalizacji. To bardzo podrażniło moją ambicję i postanowiłem zmierzyć się z tymi zdjęciami. Omawiałem je na forum werttrew'a i koledzy bardzo pomogli w weryfikacji różnych moich "nietrafionych" pomysłów. W końcu, metodą prób i błędów udało się ustalić, że to tyły północnego skrzydła Pasażu Simonsa - wylot tunelu w budynku wychodzący na Ogród Krasińskich. Zdjęcie wykonano po 15 sierpnia, bo tedy wykopano rów dobiegowy między Pasażem a szkołą na ul. Barokowej. Na drugim zdjęciu widzimy strzałkę namalowana na murze przy wylocie tego rowu.

Nieoceniony Darek w internetowych zasobach Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie znalazł zdjęcie tego rowu wykonane spod pasażu Simonsa w kierunku szkoły: LINK. Na ortofotomapie pierwsze zdjęcie zrobiono w takim ujęciu. Zieloną strzałką zaznaczyłem wlot tunelu od strony ul. Wyjazd. Wyraźnie widać też sam rów (strzałka niebieska):


Mam nadzieję, że kiedyś pojawi się jakieś zdjęcie, które ostatecznie potwierdzi wszystkie te moje przypuszczenia. Tak czy owak ja jestem przekonany w 100%, że oba zdjęcia wykonano właśnie przy tunelu w północnym skrzydle Pasażu.

(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz