czwartek, 21 lutego 2013

Uliczny fotograf


A to słynne zdjęcie autorstwa Michaela Nasha (Associated Press) z roku 1946. Bez wątpienia wykonano je w centrum miasta. Sprawdziłem kilka miejsc i wyszło mi, że to musiało być gdzieś w rejonie dawnego Dworca Wiedeńskiego, w samym sercu miasta. Analiza zabudowy widocznej w tle wykazała, że to placyk po wyburzonej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 107, róg Chmielnej 41. Ujęcie wykonano w kierunku zachodnim. W tle po prawej budynek Chmielna 48, róg Zielna 1 - LINK, natomiast ruiny po lewej za "prześcieradłem" to Chmielna 43. Na ortofotomapie z roku 1945 kadr zdjęcie wygląda następująco:


Co ciekawe, podobne zdjęcie w tym samym okresie wykonał także Edward Falkowski: LINK. Taki uliczny fotograf miał specjalny skrzynkowy aparat fotograficzny, który pełnił jednocześnie funkcję przenośnej ciemni. Po zrobieniu zdjęcia (bezpośrednio na papier) otrzymywało się negatyw, który należało następnie jeszcze raz sfotografować ustawiając na specjalnym ramieniu: LINK, aby otrzymać obraz pozytywowy. Wszystko to zajmowało wprawnemu fotografowi nie więcej jak 5 minut. Ze względu jednak na cały proces i warunki w jakich się odbywał, otrzymywane w ten sposób zdjęcia nie odznaczały się zazwyczaj specjalną jakością.

(P)

PS. Dziękuję serdecznie pani Lucynie Galik za wszystkie uwagi, dotyczące lokalizacji, dzięki którym udało się doprecyzować miejsce wykonania tego zdjęcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz