piątek, 22 lutego 2013

To jest szkoła, nasza szkoła...


To jest przypadek, który pokazuje jak ważny w identyfikowaniu zdjęć jest także czysty przypadek. I że czasem trzeba takim przypadkom pomagać. Zdjęcie wkleiła na forum werttrew'a Koleżanka Claire z pytaniem, czy ktoś nie wie, gdzie to jest? Tymczasem na tym samym forum wisiał od lat 6 (sic!) podobny obrazek wrzucony z prośbą o identyfikację przez Ryszarda Mączewskiego, znanego varsavianisty i założyciela Fundacji Warszawa1939.pl. Koleżanka Claire dała przy okazji linka do innych zdjęć pokazujących twarze uczennic i nauczycieli szkoły, którą widać na powyższym zdjęciu. Wśród zdjęć nauczycieli był portret Jadwigi Kotwickiej. Googlując udało mi się ustalić, że to była uczennica i nauczycielka Szkoły Żeńskiej Henryki Czarnockiej - późniejszego Gimnazjum im. J. Słowackiego.

Szkoła kilka razy zmieniała swoją siedzibę, kolejno były to: Bracka 18, Czackiego 1, Polna 30 i Nowowiejska 31.

Z tych lokalizacji najbardziej pasowała Bracka 18 - przed budową kamienicy Kiersnowskiej (około 1900) podwórko w zasadzie pasowało do tego ze zdjęcia. Do dzisiaj zachował się nawet klomb, choć to o niczym nie przesądzało. Trzeba było zrobić wizję lokalną, żeby ostatecznie coś ustalić. Zaopatrzony w aparat fotograficzny ruszyłem w teren i zrobiłem zdjęcia, które potwierdziły wszystkie te moje przypuszczenia.

Zdjęcie zrobione przeze mnie podczas oględzin we wrześniu 2012:"Ochom i achom" nie było końca, ale w gruncie rzeczy, to w zasadzie czysty przypadek i zwykła umiejętność odpowiedniego "dopasowywania klocków" sprawiły, że udało mi się rozwiązać zagadkę tego zdjęcia.

(P)

1 komentarz: