niedziela, 17 lutego 2013

Mogiła powstańca na Górnym Czerniakowie


Zdjęcie krąży w różnych miejscach po całym necie jako "mogiła powstańców na Górnym Czerniakowie", taki opis widzimy np. tutaj: LINK. Jest to konsekwencja dość bezmyślnego kopiowania podpisu z książki Lesława M. Bartelskiego i Tadeusza Bukowskiego (autora zdjęć), Warszawa w dniach powstania 1944, KAW 1980, ze strony 239. Tymczasem na zdjęciu tym widzimy grób żołnierzy batalionu "Chrobry I", którzy zginęli 31 sierpnia 1944 pod gruzami zbombardowanego skrzydła Pasażu Simonsa przy ul. Wyjazd. Ujęcie zrobiono w kierunku południowo-zachodnim. Po prawej stronie na zdjęciu widać charakterystyczne sgrafitto z budynku Arsenału: LINK. Nad Arsenałem góruje natomiast ruina Centrali Telefonicznej przy ul. Tłomackie 10: LINK.

Tymczasem właściwa mogiła powstańców z Czerniakowa wyglądała następująco: LINK. W tle widać tu wyraźnie kościół św. Trójcy na Solcu.

(P)

2 komentarze:

  1. Dziękuję jak zawsze, za garść wiedzy. A idąc za linkiem podanym w opisie można zobaczyć to zdjęcie. http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/czerniakow_koniec.html Wiadomo, gdzie zostało zrobione ? W witrynie odbija się dość charakterystyczna fasada ? Pozdrawiam Marcin

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak kwestia była już omawiana jakiś czas temu na forum werttrew'a jak ustalił Darek - to ul. Focha - odbija się kamienica nr 8.

    OdpowiedzUsuń