wtorek, 16 grudnia 2014

Plac czy ulica?


Fotografia znaleziona na portalu aukcyjnym Ebay.de. Uchwycone w kadrze miejsce nie było specjalnie trudne do ustalenia. To bazar na placu Mirowskim, przy początkowym odcinku ul. Chłodnej, stosunkowo często fotografowany, i nie tylko przez niemieckich żołnierzy. W przedwojennej i okupacyjnej Warszawie było to jedno z bardziej ruchliwych miejsc, stanowiące, wraz z przyległym pl. Żelaznej Bramy, swego rodzaju centrum handlu lewobrzeżnej części miasta. Na zdjęciu po prawej widzimy fragment elewacji kamienicy o adresie pl. Mirowski 16, a w środku jasno otynkowaną "ślepą ścianę" (z wybitymi oknami i sklepami na parterze) oficyny domykającej podwórze kamienicy przy ul. Elektoralnej 47, która na przedwojennym planie ma wpisany adres pl. Mirowski 18. Nad nią widać jeszcze mansardowy dach wysokiej kamienicy przy ul. Elektoralnej 30. Na ortofotomapie z roku 1935, kadr prezentuje się następująco:


Budynki uchwycone na zdjęciu  nie przetrwały wojny i odbudowy, ich miejsce zajmuje obecnie biurowiec Atrium Plaza przy al. Jana Pawła II 28. Natomiast w miejscu dawnego bazaru znajduje się teraz niewielki skwer z klombem przed Muzeum Pożarnictwa.

(P)

1 komentarz:

  1. I tak przeczytałem "niemieckich zbrodniarzy".


    "Budynki uchwycone na zdjęciu nie przetrwały (...) odbudowy" - weź to wytłumacz cudzoziemcowi, choćby i była to ziemia rawska.

    OdpowiedzUsuń