czwartek, 14 sierpnia 2014

W sklepowej witrynie


Znane zdjęcie pochodzące z niemieckiego Archiwum Federalnego, przedstawiające oddział Dirlewangera w trakcie powstania warszawskiego. Przez dłuży czas pojawiały się opisy sugerujące, że zdjęcie zostało wykonano podczas walk na Woli. Krążące w sieci kopie fotografii nie były zbyt czytelne.Kiedy jednak Bundesarchiv udostępnił zdjęcia w doskonałej jakości na swojej stronie internetowej, można było pokusić się o identyfikację. Ponieważ inne fotografie przedstawiały oddział Dirlewangera w okolicach Placu Teatralnego, wiec naturalnie tam zacząłem poszukiwania. 


Po powiększeniu fragmentu witryny oraz wykonaniu lustrzanego odbicia, ukazał się fragment elewacji, który pasował mi do kamienicy Focha 8: LINK.

Dodatkowe potwierdzenie mojej hipotezy znalazłem na innym zdjęciu z kolekcji Bundesarchiv, wykonanym przy wylocie ul. Focha na Plac Teatralny. Po lewej widać tu: LINK fragment wyłożonego płytkami ceramicznym wejścia do kamienicy, łudząco przypominający obramowanie, widoczne po prawej stronie identyfikowanego zdjęcia. Wynika z tego, że identyfikowane zdjęcie zostało wykonane w witrynie kamienicy przy ul. Focha 9: LINK.

(D)

1 komentarz:

  1. http://www.v-like-vintage.net/uploads/images/Cropped700/00042805.jpg

    Tu z lewej widać kawałek tej ściany.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń