piątek, 25 kwietnia 2014

Dom z filarkami


Ciekawe zdjęcie, opisane jako dom z filarkami na ulicy Solec, znalazłem w książce Ryszarda Żelichowskiego Ulice Solca, wydanej przez wydawnictwo Veda, w roku 1999. Ujęcie budynku zostało wykonane z podwórka. W prześwicie miedzy dachami widać było kamienicę po drugiej stronie ulicy. Ulica Solec  po stronie wschodniej zabudowana była tylko na odcinku od Tamki do Wilanowskiej. Zabudowa ze zdjęcia wygląda na biedniejszą, południową część ulicy, więc tam zacząłem szukać.

Chwila poszukiwań i zagadka została rozwiązana. Zdjęcie wykonano z podwórka posesji o numerze hipotecznym  2916A, na rogu Ludnej 1 i Solec 65(?), natomiast kamienica widoczna w prześwicie po drugiej stronie ulicy to Solec 20a: LINK. Na ortofotomapie z roku 1935 wygląda to następująco:


Na zdjęciach Leonarda Sempolińskiego dom z filarkami w roku 1945 wyglądał następująco: LINK1, LINK2. A na zakończenie, ujęcie budynku na rogu Ludnej i Solec z wylotu ul. Ludnej, z kamienicą Solec 20a w tle: LINK3. Gdybyśmy ten ostatni kadr chcieli wykonać obecnie, naszym oczom ukazłby się mniej więcej taki widok: LINK.

(D)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz