czwartek, 21 lutego 2013

Obiad przy otwartym oknie


Kolejny przypadek dotyczy zdjęcia niemal ikonicznego. Można go znaleźć w co drugim albumie o Warszawie wydanym w czasach PRL i nie tylko. Ja zaczerpnąłem je z portalu fotopolska.eu w wersji jak wyżej, ale w albumie Sześcioletni plan odbudowy Warszawy Bieruta z roku 1951 (strona 62) to samo zdjęcie jest ukazane w lustrzanym odbiciu. Trzeba było zatem  sprawdzić obie możliwości .Punktem zaczepienia był układ torowiska na jezdni i owalnych krawężników wysepek. Takich szerokich ulic nie było w Warszawie wiele, sprawdziłem wstępnie kilka "podejrzanych" miejsc aż wzrok mój padł na ul. Puławską. Przy Morskim Oku znalazłem odpowiadającą zabudowę i wszystko ułożyło się w logiczną całość. Zdjęcie wykonano z trzeciego piętra kamienicy przy ul. Grażyny 3 (budynek istnieje do dziś) w kierunku południowo-wschodnim. W tle wystaje budynek (oznaczony przeze mnie X) na tyłach posesji przy Puławskiej 61, dalej domy przy ul. Belgijskiej - nr 8 i 7. Na ortofotomapie wygląda to tak:


Wąski kąt ujęcia wynika z faktu, że połowę kadru wypełnia ściana. Oczywiście zdjęcie trzeba jednak obrócić, aby wszystko się zgadzało. Prawidłowo powinno być tak:


(P)

PS. Powyższe zdjęcie znaleźliśmy także w jednym z artykułów "Gazety Wyborczej" z informacją, że jego autorem jest Karol Szczeciński: LINK.


10 komentarzy:

 1. A czemu to zdjęcie było flipnięte? Znalazłeś jakiś powód pokazania go w lustrzanym odbiciu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, ktoś źle zeskanował, albo miał przekręconą odbitkę :)

   Usuń
 2. Czasem to jest sposób na ominięcie praw autorskich. W internecie częsta praktyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może, o to bym jednak fotopolski.pl nie podejrzewał...

   Usuń
 3. Jest to najczęstszy błąd, wystarczy, że podczas produkcji odbitek odwróci się negatyw :) Ktoś kto bawił się fotografię wie. Czasami też miałem taki problem która strona jest właściwa :)

  Gratuluję id

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, tyle, że w książkach to zdjęcie jest dobrze pokazane, a odwrócone zostało na portalu fotopolska.pl - jako źródło jest tam wspomniana "Gazeta Wyborcza", więc wszystko jest możliwe ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwracam uwagę, że Fotopolska jest często wtórnym kontrowersyjnym źródłem archiwalnych skanów.
  Więcej: http://szczytnopocztowki.blogspot.com/search/label/fotopolska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mamy tego pełną świadomość. Fotografia ta pojawiła się jakiś czas temu na łamach "Gazety Wyborczej" z informacją, że autorem zdjęcia jest Karol Szczeciński: http://wyborcza.pl/alehistoria/1,134751,15173121,W_powojennych_ruinach.html?order=najstarsze&v=1&obxx=15173121.

   Usuń