sobota, 23 lutego 2013

Noże ostrzę, nożyczki!


Kolejne zdjęcie powojenne o niemal ikonicznym charakterze. Widziałem je co najmniej w dwóch publikacjach: Prywaciarze 1945-1989, Karta, 2004, s. 34 (stąd pochodzi mój skan) oraz w albumie M. Kwiatkowskiego, Warszawa. Z ruin do życia, NeomMedia, 2007, s. 50. Autor niestety nie jest znany, wiadomo tylko, że zdjęcie wykonano w marcu 1947 roku.

Ostrzyciel noży to bodaj jedna z ostatnich "wędrownych" profesji warszawskich. Do czasów wojny podwórka kamienic rozbrzmiewały nawoływaniem wędrownych sprzedawców, gałganiarzy, żydowski handełesów, szklarzy, druciarzy garnków, kuglarzy a także ostrzycieli noży. Pamiętam ze swojego dzieciństwa, z lat 80-tych XX wieku, pojawienie się pod blokiem takiego ostrzyciela - sensacja była taka, jakby co najmniej UFO wylądowało. Był to zapewne jedna z ostatnich chwil tego zawodu, jakiś zupełny ewenement, jakiś jednorazowy przejaw inicjatywy przypadkowego człowieka. Matka i sąsiadki dały mu oczywiście noże do naostrzenia, ale potem narzekały, że wcale nie były takie ostre i że dawniej to ostrzono noże, że ho ho. Nigdy potem już nie wrócił, ani też nie słyszałem, żeby krążył po dzielnicy, czy w innych częściach miasta.

No ale wróćmy do zdjęcia. Oczywiście chciałem od razu wiedzieć, na jakiej ulicy je wykonano, ale nie było łatwo. Szukanie na chybił-trafił nie przynosiło żadnych rezultatów. Ale pewnego dnia natrafiłem w sieci na przedwojenny widok ul. Solec i zagadka rozwiązała się sama: LINK.

Ostrzyciel stoi mniej więcej na wysokości posesji Solec 99, ujęcie w kierunku północnym. W tle widoczna ściana szczytowa kamienicy Leonarda Nowackiego - Solec 111, która istniej do dziś, oczywiście obudowana z obu stron nowymi budynkami. Na ortofotomapie wygląda to tak:(P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz