Idea

Kilka lat temu nie miałem zielonego pojęcia na temat mojego rodzinnego miasta, ale przypadkiem trafiłem na forum werttrewa Wojenne tajemnice Warszawy i Mazowsza i tematyka ta mocno mnie wciągnęła. Z rozdziawioną buzią przyglądałem się specjalistom od warszawskich zdjęć, w jak profesjonalny sposób potrafią lokalizować miejsca z fotografii. Dla mnie wtedy to była czarna magia. Ale ponieważ sam od zawsze lubiłem rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek, temat wciągnął mnie na całego. Początki były ciężkie, ale z czasem zauważyłem, że identyfikowanie miejsc zaczyna mi przychodzić coraz łatwiej.

Pomagają w tym dostępne w sieci "narzędzie" takie jak zdjęcia lotnicze, mapy, portale z ikonografią. Bez tego wszystkiego identyfikacja byłaby bardzo utrudniona. Czasem bardzo pomagają uwagi kolegów "po fachu", zwłaszcza kiedy człowiek zafiksuje się na jakimś tam swoim wyobrażeniu rzeczywistości. Do udziału w identyfikacji zdjęć zaprosiłem więc Kubę, Darka i Fryderyka. Chwilę później dołączył jeszcze Michał. Wszyscy oni to wytrawni specjaliści od ikonografii warszawskiej. Co pięć głów to nie jedna! Od teraz wspólnie będziemy się tu zajmować najciekawszymi, zagadkowymi zdjęciami z Warszawy. Chodzi o to, by w jednym miejscu zebrać, często rozproszone w różnych miejscach po sieci, samodzielnie zidentyfikowane zdjęcia. Działamy na tylu różnych płaszczyznach i w tylu miejscach, że czasami trudno to wszystko ogarnąć.

Identyfikację warszawskich zdjęć traktujemy nie tylko jako ciekawe hobby, ale też jako swego rodzaju misję, czy moralny obowiązek. Przywracanie tożsamości ruinom budynków, sprawia, że anonimowa "kupka gruzów" staje się konkretnym dokumentem tragicznej historii stolicy. Zidentyfikowany budynek nie jest już jakimś tam, jednym z wielu zniszczonych obiektów, ale miejscem o konkretnym adresie, który miał konkretną historię, swoich mieszkańców, właścicieli itd. Blog ma charakter edukacyjny - jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Staramy się podawać (w miarę możliwości i wiedzy) autorów zdjęć i źródła, skąd zostały zaczerpnięte. Na łamach bloga publikujemy je na zasadach prawa do cytatu. W polskim prawie autorskim prawo cytatu zostało opisane w artykule 29 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z nim „Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem, prawami gatunku twórczości." Treścią naszych działań jest naukowa weryfikacja miejsc uwiecznionych na zdjęciach i krytyczny komentarz istniejącego stanu wiedzy.


Jeśli mają Państwo jakieś ciekawe i nierozpoznane zdjęcia warszawskie - z przyjemnością podejmiemy się ich identyfikacji. Nie obiecujemy, że uda się ustalić lokalizację każdego zdjęcia, ale z pewnością dołożymy wszelkich starań, aby sprostać wszystkim wyzwaniom. Maile z pytaniami proszę wysyłać na adres: kertoip73@gmail.com

Piotrek, Kuba, Darek, Fryderyk i Michał

13 komentarzy:

  1. Witam.
    Kupiłem na targu ostatnio album "Warszawskie konfrontacje" ze zdj.Edwarda Falkowskiego wyd. Sport i Turystyka 1971 zawierający zestawienia fotografii ruin Warszawy i ich odbudowany wygląd. Pomyślałem że jeśli nie zna Pan tej pozycji to mogę podesłać spis fotografii i ulic, bo na skanowanie książki nie mam czasu. Jeśli znajdzie się coś co Pana zainteresuje to wtedy zrobię skan. Pozdrawiam. To piękna praca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Książkę mamy - bardzo ciekawe zdjęcia i dość dobrze opisane. Pozdrawiam w imieniu Zespołu WI.

      Usuń
  2. Serdecznie dziękuję w imieniu Taty Władysława, urodzonego na Palestyńskiej 30, za identyfikację zdjęć z ulicy Ogińskiego po bombardowaniu z 10 09 1939 , w którym spłonął dom Młyników (Palestyńska21), a nasz krewny Wiesław Sikorski stracił na Siedzibnej rękę, wg Taty z kominów spalonych domow został zbudowany jednoizbowy domek widoczny na ortofotomapie z 1945 przy Palestyńkiej pozdrawiam AdamMłynik

    OdpowiedzUsuń
  3. Poszukuję zdjęcia wykorzystanego przez grafika na okładce książki Macieja Kledzika " Między Marszałkowską i Żelazną, Al. Sikorskiego i Pańską". Opis zdjęcia: domy reduty przy ul. Chmielnej widziane obiektywem niemieckiego fotografa z dworca Głównego.

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękna idea Panowie - Dziękuję i Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo mi się podoba to co Pan prezentuje. Często tu zaglądam.
    Tak przy okazji, czy zna Pan to zdjęcie.
    http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=77&t=22986&p=946853#p946853.

    Nie umiem wydłubać zdjęcia z wątku to przesyłam link.

    OdpowiedzUsuń
  6. Z wielką uwagą przeczytałem ostatni wpis dotyczący ul. Czerniakowskiej. Od jakiegoś czasu usiłuję ustalić gdzie przed wojną znajdował się budynek z nr 62, który należał do moich dziadków, wcześniej pradziadków. Będę wdzięczny za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawdopodobnie był budynek przy wylocie ul. Łącznej.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję.

      Usuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy blog i świetny pomysł. Często przeglądam stare zdjęcia i zastanawiam się gdzie mogły zostać wykonane, a tutaj mogę dostać odpowiedź.
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Takie zdjęcie babci znalazłam. Myślałam, że okres wojenny, ale jest polska flaga, więc raczej międzywojnie. No i raczej Warszawa. Ktoś rozpoznaje gdzie? Jak go mogę zamieścić?

    OdpowiedzUsuń
  10. super sprawa z Waszą stroną. Muszę nadrobić bo dopiero na nią trafiłem. Samemu jakieś identyfikacje też posiadam ale mam też i kilka zdjęć do zidentyfikowania. https://iirpfoto.pl/2022/12/28/przygarnizonowy-poligon/

    OdpowiedzUsuń